Patryk Kmeť
MLADÁ KRV S VÍZIOU

Patrykove názory a postoj k životu majú silu meniť životy. Žije pre to, čo robí. Je profesionálnym fitness trénerom a fitness modelom. Denne inšpiruje tisíce ľudí prostredníctvom internetu a pomáha im dosahovať ich ciele. Točí videá na YOUTUBE, píše články, prispieva na instagram a facebook a aktívne odpovedá na vaše otázky. Je zakladateľom JOURNEY TO GREATNESS, najčistejšieho projektu na Slovensku.

PATRYK:

“Pamätám na svoje začiatky, kedy som veľmi túžil po zmene a kedy som presne potreboval niekoho, kto by robil to, čo dnes robím ja.”

Vyrastal som v malom horskom mestečku Liptovský Mikuláš, v usporiadanej rodine, kde sme si vždy všetci navzájom pomáhali a podporovali sa. Šport a pohyb boli od malička mojou neoddeliteľnou súčasťou. Od 4 rokov som hrával futbal. Rovnako ako môj starší brat. Futbal sme mali jednoducho v krvi. Často som si predstavoval ako raz budem reprezentovať SR a rodičia sa budú na mňa hrdo pozerať v televízií.

Veci sa však vyvinuli inak.

Keď som mal 15, vycestoval som spolu s rodičmi do Indie, kde som žil viac ako 2 roky. Aj tu som hrával futbal a dokonca som absolvoval aj kemp veľklubu FC Barcelona. Pre malého chlapca to bol splnený sen (aj keď som odmalička fanúšik Realu Madrid, haha). V Indii som sa zdokonalil v jazykoch, spoznal veľa zaujímavých ľudí, no hlavne som zistil, že to vo svete funguje úplne inak, než som si predstavoval. Dovtedy som bral zahraničie ako “inú planétu”. Ako niečo, čo je veľmi ďaleko a čo nemusím riešiť, pretože to nemá vplyv na môj život. Výrazne som vo veľmi skorom veku rozšíril svoje obzory. Tiež musím spomenúť, že som trávil čas výhradne so staršími, rôzne úspešnými ľuďmi, keďže tam nebol nik v mojom veku.

V 17 som sa vrátil na Slovensko. Staral som sa o seba sám, keďže rodičia museli ostať v Indii. Pomáhali mi ako mohli, no nebol tam nik, kto by mi opral, upratal, navaril, nakúpil.. Toto obdobie bol môj druhý breaking point. Mnohému ma naučilo. Hlavne disciplíne a zodpovednosti. Myslím že som vďaka týmto skúsenostiam dospel o čosi rýchlejšie než moji rovesníci. To ovplyvnilo aj moje správanie. Bol som veľmi tichý. Najmä v škole. Veci na ktorých sa bavili moji spolužiaci a kamoši mi neprišli až tak zábavné a vtipné. Ani vonku sa mi moc nechcelo chodiť, pretože som premýšlal, čo všetko mi treba urobiť doma a ako môžem efektívnejšie využívať čas. Dokonca som sa zamyslel aj nad milovaným futbalom. Často som premýšlal, aké sú šance, že si raz splním svoj detský sen. Po úprimnom rozhovore s trénerom ohľadom mojej kariéri v klube som sa rozhodol s futbalom seknúť. Nebolo to ľahké. 

Týmto krokom som však uvolnil 50% svojho času, čo ma doviedlo k ďalším zálubám. Začal som čítať knihy. Motivačné, príbehy úspešných ľudí.. od kníh som plynule prešiel na internet kde som začal sledovať videá na youtube a počúvať rôzne audioknihy zahraničných biznismenov. Od mladého veku ma veľmi zaujímal rastúci biznis, vznik veľkých spoločnosti od úplných začiatkov z garáže rodičovských domov ako Apple, Ford, Microsoft, Gymshark, Alphalete.. Bavilo ma sledovať ako sa zakladatelia týchto dnes už obrovských projektov chovajú, rozhodujú, aké hodnoty preferujú a ako komunikujú s ľuďmi naokolo. Niekedy som sa dokázal tak zahĺbiť, že som vôbec nevnímal ako letí čas. Po čase mi znova začal chýbať pohyb a tak som zavítal do fitka. Od prvého momentu som cítil niečo magické.

Vo fitku som chcel byť efektívny od začiatku. Youtube a zahraniční (americkí) atléti a bodybuilderi mi poskytovali dennodenné dávky informácií a motivácie. Výsledky nenechali na seba dlho čakať. Najprv som začal vidieť tehličky (vždy som ich chcel). Do roka a pol som kompletne zmenil svoje telo. Moje okolie to nechápalo. Častokrát som počúval aký som “sypač” alebo že “vôbec nemám život” a podobné veci. Ja som sa však cítil živší než kedykoľvek predtým. 

Študent som bol veľmi praktický. S učením som to nepreháňal, snažil som sa vždy všetko logicky nejak vydedukovať. Nie vždy to úplne vyšlo. Pamätám si, že v maturitný deň som si medzi dvoma skúškami išiel v obleku odcvičiť svoj tréning. Boli to prsia s bicepsom, haha. Zmaturoval som na výborné známky.

Rozhodol som sa, že by som mohol inšpirovať svoje okolie tak ako inšpirovali títo zahraniční atléti mňa. Na Slovensku totiž nebol nikto mladý kto by niečo podobné robil. Začal som na svoj facebook pridávať fotky a videá z tréningov. Začali mi písať ľudia. Pýtali si pomoc. Ako som odpovedal na otázky, tak som sa cítil ešte lepšie. Vďaka mojím radám začali dosahovať výsledky aj ďalší. Skvelý pocit! Otázky od ľudí sa postupne začínali opakovať.. Rozhodol som sa teda založiť youtube kanál s víziou, pomôcť čo najväčšiemu počtu ľudí.

Po gymnáziu prišla ďalšia etapa. Vysoká škola. Menežment. Vôbec neviem prečo. Viem len, že mi povedala kamoška, že sa tam ľahko dostala. A vychádzajúc s názvu som si predstavil, že “niečo menežovať” je to pravé orechové, keď chcem byť úspešný. Realita ale bola iná. Predmety ma vôbec nebavili. Do toho nové prostredie. Obrovské mesto, veľa ľudí. Bratislava. Samozrejme fitko som vyriešil s kamošom hneď prvé dni. Strietal som v ňom rôznych slávnych ľudí z TV a internetu. Bolo to všetko zrazu také iné. V mojom živote začali vznikať 2 úplne kontrastné prostredia. Fitko, ktoré ma hrozne bavilo a neustále som napredoval a škola, do ktorej som chodil ani neviem prečo. Asi lebo sa to odo mňa čakalo. 

Spolužiaci presne vedeli prečo tam študujú a takpovediac si každý dláždil svoju cestu. Sám. Nebral som to až tak vážne ako oni a preto som sa často cítil podpriemerne. Aj keď moje výsledky opäť neboli vôbec zlé. Vo fitku som stále spoznával viac a viac ľudí, ktorí sa mi stále častejšie prihovárali, keď videli s akou intenzitou trénujem. Začal som opäť premýšlať nad tým či robím dobre a ako efektívne využívam čas. Moji spolužiaci zo strednej ma často volali von, no ja som nikde nechodil. Len do fitka a do školy, vo voľnom čase som vždy pozeral videá a učil sa nové fitness informácie. Predstavoval som si, že aké by to bolo byť osobným trénerom a robiť to čo milujem a pomáhať ďalším.

Vytvorili sa dve misky váh. Jedna neustále rástla a druhá klesala. Áno.. skončil som. Predčasne som skončil s vysokou školou. Rozhodol som sa našetriť na trénerský kurz. Začal som pracovať ako barman a čašník. Bol som aj na úrade práce. Boli to dlhé dni a ešte dlhšie noci. Mal som 2 práce, príležitostné sťahovacie brigády a popritom som stále na sebe makal vo fitku, prispieval na siete a denne úplne zdarma pomáhal ľuďom. Vedel som prečo to všetko robím. Moje okolie, kamoši a rodina nemala pre moje konanie žiadne pochopenie. Ťažko sa to vysvetlovalo. Tomu sa ale vôbec nečudujem, bolo to celé veľmi netradičné..

S jasnou víziou som si zarobil peniaze na trénerský kurz, telefón s poriadnou kamerou, počítač, v ktorom môžem upravovať videá a fotky. Nič mi nespadlo do rúk len tak. S rodičmi som mal totiž férovú dohodu, že mi budú finančne pomáhať len pokým študujem. Som za to vďačný, pretože toto obdobie ma opäť mnohému naučilo. Narábať s peniazmi, komunikovať s ľuďmi, vybavovať veci na úradoch.. Bolo toho dosť ale vedel som, že to zvládnem a že to všetko bude stáť za to. Často som počúval, “či mám plán B” alebo že “čo ak to celé nevýjde, čo potom”. Moja odpoveď vždy bola jednoduchá: “Výjde to!”.

Najväčšou oporou mi bola a dodnes je moja priateľka Lucka. Verila a verí celej mojej vízií bez toho aby som jej to neustále všemožne obhajoval. Myšlienka na to, že nie som v tom sám ma vedela preniesť aj cez tie najväčšie prekážky. Dokonca začala pracovať na projekte so mnou a dnes je dôležitou súčasťou JTG tímu. Vytvorili sme si medzi sebou veľmi jedinečný vzťah založený na 100% dôvere a otvorenej komunikácií. O všetkom sa rozprávame. Máme veľa spoločných plánov, snov a vízií do budúcna. Celej mojej kariére Lucka dodala tú správnu hĺbku a doložila posledný “chýbajúci diel do skladačky”.

Postupne ako mi rástli čísla sledovateľov na internete sa mi podarilo nadviazať zaujímavé spolupráce. Nejaký čas som bol Myprotein atlétom a neskôr som sa stal tvárou spoločnosti s revolučným fitness oblečením Unbeaten. Veľmi intenzívne sme spolu pracovali na projektoch a kampaniach. V Unbeatne som spoznal perfektných ľudí, s ktorými spolupracujeme dodnes. 

Dnes pracujem ako profesionálny tréner v Bratislave, kde aj s Luckou bývame. Naďalej naberám životné skúsenosti, nie len z fitness oblasti, ktoré s tímom spracúvame a podávame ďalej Vám. Ide o netradičné informácie, ktoré majú silu zlepšovať ďalšie životy. Robíme tak prostredníctvom nášho webu a tiež prostredníctvom mojích Youtube videí. Denne pomáhame množstvu ľudí, spájame ich a meníme ich životy k lepšiemu. Postupne realizujeme celú moju víziu, ktorá dnes už nesie svoj názov. Journey to Greatness – Daj viac, buď viac! Najčistejší projekt na Slovensku.

Projekt vnímam ako svoje bábätko. Máme s ním najvyššie ambície. Verím, že sa nám podarí na Slovensku vytvoriť obrovskú pozitívnu komunitu ľudí, naladených na úspech. Komunitu kde si ľudia z rôznych oblastí budú vzájomne radi pomáhať, zviditelňovať sa a spolu tak napredovať.

Za posledné roky vďaka tomu čo robím zlepšili svoj život už stovky mladších aj starších ľudí. Obdržal som silné správy ako ľudia vďaka mne vyriešili ťažké choroby ako anorexia, stravovacie poruchy, ťažké depresie, ba aj samovražedné sklony.. tiež sme nakopli nové kariéry a biznisy.

Vždy som sa v živote riadil podľa vlastnej intuície a veril som v svoje schopnosti viac než rečiam ľudí okolo seba. Nenechal som sa nikdy odradiť ich názormi. Myslím, že to je kľúčová vlastnosť, pokiaľ chcete od života viac. Ľudia, ktorím sa nepodarilo dokázať, čo si zaumienili, vám dajú 1000 dôvodov, prečo je to nemožné. Budú sa vás snažiť odhovoriť od vášho cieľa a dajú tomu nálepku že “vám chcú len dobre”. Lenže ako vedia, čo je pre vás naozaj dobre? Dobre je pre vás to, čo vás robí šťastným. Odpovedzte si na nasledovnú otázku. Čo by ste chceli robiť každý jeden deň po zbytok svojho života?

Na záver by som chcel poďakovať svojím rodičom za správne hodnoty, ktoré do mňa vštepili a umožnili mi tak v rôznych životných situáciach vždy zachovať správny postoj a rozvahu. Dostal som skvelý základ. Konkrétne sú to ambície, cieľavedomosť, disciplína a hlad po pravde od ocina.. a empatia, pokora, záujem o ostatných ľudí od maminy. Myslím, že pri mojej výchove odviedli obdivuhodný kus práce a teraz je na mne aby som im to dokázal a spravil ich hrdými. Aby som dal viac a bol viac!

ĎALŠÍ JTG ATLÉTI