ŠTEFAN PETRŽALA
ZAKLADATEĽ FITNESS INŠTITÚTU

Je profesionálnym fitness trénerom a zakladateľom fitness inštitútu v Skalici. Proste Pišta. Tak ho poznajú známi a tak ho nájdete aj na instagrame. Pišta je fitnessu oddaný telom aj dušou. Svoju odbornosť pretavuje do tvorby na instagrame a youtube. Posúva ľuďom efektívne rady a informácie v jednoduchej forme. Špecializuje sa najmä na ženské súťažné prípravy v kategórii bikini fitness a wellness fitness. Jeho veľkou vášňou sa popri coachovaní stala zlatá éra bodybuildingu, konkrétne kategória Classic Physique, v ktorej aj sám súťaží.

PIŠTA:

„Ak by sa ma niekto spýtal čo mi dalo cvičenie a fitness, bez zaváhania odpoviem VŠETKO!“

Každý z nás má príbeh, ten môj začal naberať úplne iný smer vo veku 16tich rokov. Ak by som povedal, že som sa behom pár dní otočil o 180 stupňov, vôbec by som nepreháňal. Od malička som sa venoval športu, konkrétne ľadovému hokeju. Podarilo sa mi aj prebojovať do užšieho výberu Slovenskej hokejovej reprezentácie (U15 – do 15 rokov).
 
Žial, ako mladý chalan, bez vízie, v zlom kolektíve som ani zďaleka nevenoval dostatok pozornosti športovej príprave. Svoje telo aj zdravie som zanedbával, fotografia vyššie zachytáva moment, kedy moje telo už povedalo DOSŤ!
 
Od tohto momentu sa začalo meniť úplne všetko… Musel som okamžite zmeniť celú životosprávu vzhľadom k tomu, že mi lekári diagnostikovali nábeh na chorobu DNA (lat. arthritis urica, je chronické metabolické ochorenie charakterizované vysokou hodnotou kyseliny močovej v sére, tzv. hyperurikémiou, chorobné zmeny v metabolizme purínov). To bol moment kedy som sa začal plne zaujímať o výživu ľudského tela.
 
V tej dobe som mal aj miernu nadváhu, pri výške 170cm som vážil vyše 85kg. Mal som teda ďalšiu motiváciu zmeniť ešte aj to ako vyzerám. S kamarátom sme sa báli vkročiť do fitness centra, pravdepodobne ako väčšina začiatočníkov a tak sme začali behať a cvičiť s vlastnou váhou. Postupom času sme začali cvičiť na detských ihriskách, kde boli k dispozícií rôzne preliezky. V tej dobe (2013-2014) sa na Česku aj Slovensku dostával viac do povedomia street-workout a tak sme mali  prvé inšpirácie a ciele.
V priebehu 6 mesiacov sa mi podarilo schudnúť na 69kg telesnej hmotnosti ( -17kg ) a vzbudil sa vo mne ešte väčší záujem o možnosti ľudského tela vo fyzickej rovine. V tej dobe som prišiel za mojim otcom, už vyše 15 rokov navštevoval pravidelne posilňovňu, chcel som, aby ma zasvätil do tréningov s činkami. Tu sa začala moja cesta vo fitness a kulturistike.

Postupne som sa zoznamoval s tréningovými princípmi vo fitku, rozložením partií v tréningu, počtami sérií a správnymi technikami cvikov. Začal som čerpať viac živín zo stravy a nastavil tomu aj tréningy s činkami. Čím ďalej, tým viac sa vo mne vzbudzovala vášeň k bodybuildingu.V tej dobe som navštevoval strednú umeleckú školu, kde som sa začal zaujímať o anatómiu ľudského tela. Jeden z predmetov s názvom „Figúra“ bol zameraný práve na prekresľovanie anatómie na veľké formáty. Kostra, pohybové aparáty, tvary a úpony svalov, toto všetko si absolútne získalo moju pozornosť v škole. Častokrát som zostal dlhšie v škole a robil som si anatomické obrázky a skice. Fascinovalo ma ľudské telo, jeho definícia a fyzické možnosti, ruka v ruke som začal všetky poznatky aplikovať do tréningov.. začal som ešte viac premýšlať, ktorý sval ako funguje.

Citlivo som si zostavil prvé tréningové plány, metódy a postupy, prvú naberaciu fázu, následne redukčnú diétu a pozoroval som zmeny na tele. Každé toto obdobie ma posunulo vpred, z každého som si odniesol množstvo skúseností, informácií a v neposlednom rade ďalšie porozumenie toho ako funguje ľudské telo. 

Ako náhle človek vidí výsledky, chce sa posúvať ešte ďalej a preto som sa rozhodol navštíviť niekoľko vzdelávacích inštitúcií. Prvý bol kurz zameraný na výživu, potom nasledoval trénersky kurz vo fitness a kulturistike a ďalšie diagnostické aj rehabilitačné kurzy. Keď som mal za sebou prvé štyri, začal som sa postupne popri práci venovať trénerstvu a vedeniu ľudí. Bol som ešte viac ponorený do sveta fitness až sa zrazu všetko v mojom živote točilo okolo cvičenia. Samozrejme mi to vôbec neprekážalo, mohol som venovať všetku pozornosť štúdiu tohto odvetvia, robiť čo ma baví, napredovať, plniť si ciele a zároveň pomáhať aj druhým na ich ceste.

Vyskúšal som sa postaviť aj na súťažné pódium. V juniorskom veku som sa pripravil na prvú súťaž v kategórií Mens Phyisque mužov a nepodarilo sa mi obsadiť finálové priečky. O niekoľko týždňov neskôr som sa zúčastnil juniorskej súťaže, kde som obsadil 4.miesto. Bola to skvelá skúsenosť, ktorá mi dodala ďalšiu chuť posúvať sa ďalej. Svoj posledný možný ročník v junioroch som chcel zakončiť kategóriou Classic Physique, nakoľko je môjmu srdcu oveľa bližšia. Ešte keď som len začínal s cvičením, častokrát sme s otcom debatovali o tzv. zlatej ére kulturistiky, za čias Arnolda. Rozprávali sme sa o celkovej estetike tela, atlétoch ako bol Frank Zane, Serge Nubret, obdivoval som ich prácu s telom, vnímanie tela ako umeleckej práce, čo sa dnes pokúša vrátiť naspäť práve kategória Classic Physique. Žiaľ pre celosvetovú pandémiu boli všetky súťaže pre ten rok zrušené. Na pamiatku sme si usporiadali aj s priateľkou svoju malú, vlastnú „súťaž“, keďže sme boli takmer celý rok v príprave.

Okrem toho, že ma fascinuje ľudské telo po fyzickej stránke a všetky jeho možnosti, zaujímam sa aj o mentálny aspekt, psychológiu. Je dnes dosť podceňovaná. Jediné limity ktoré nás skutočne obmedzujú, sú len tie, ktoré si vytvárame samy. Naše presvedčenie, motivácia aj disciplína, prostredie a ľudia ktorými sa obklopujeme, toto všetko tvorí našu cestu a jej smer. Na tomto si zakladám, či už v živote, cvičení alebo mojej práci.

„Neexistuje žiadna prekážka, ak sa človek nikdy nevzdá!“

V tomto duchu vediem aj dievčatá a ženy ktoré trénujem, snažím sa im dávať motiváciu, chuť plniť si ciele, pomáhať zdolávať prekážky a byť oporou. Okrem tréningov im pomáham aj so stravou, regeneráciou a celkovým mentálným vedením. Fitness súťaže ako také sú veľmi subjektívny šport, zatiaľ čo v iných športoch máme presný výsledok, počet gólov, zabehnutý čas alebo zdvihnutú váhu, vo fitness je to o niečo komplikovanejšie, keďže to čo sa páči jednému sa nemusí zase druhému. Samozrejme vždy chceme uspieť a robíme preto maximum, no zároveň usilujem o to aby si dievčatá odniesli pekné spomienky, zážitky, boli na seba hrdé a užívali si celý ten proces bez ohľadu na výsledok.

Neustále sa snažím posúvať nie len svoje fyzické a mentálne hranice, ale aj ľudí, s ktorými pracujeme na rôznych cieľoch, víziách a snoch. Sú to sny a vízie, čo nás neustále ženú vpred. Sebavedomo, no zároveň s pokorou si vytýčiť ciele, vedome kráčať po ceste a užívať si celý ten proces. Som hrdý že môžem byť súčasťou Journey to Greatness rodiny. Spája ľudí, ktorí to majú nastavené presne tak isto. Verím, že spoločne dokážeme túto silnú myšlienku odovzdávať ďalej a inšpirovať vás na tej vašej ceste! Už teraz sa teším na všetko, čo spolu pre vás vymyslíme.

ĎALŠÍ JTG ATLÉTI

TATIANA KYSEĽOVÁ

Tanya je známou trénerkou so zameraním hlavne na výživu. Jej fitness tvorbu si obľúbilo už [...]

CELÝ PRÍBEH
PATRYK KMEŤ

Mení životy ľudí. Profesionálny fitness tréner a fitness model. Youtuber. Zakladateľ Journey to Greatness, najčistejšieho [...]

CELÝ PRÍBEH
ERIK BENIKOVSKÝ

Do svojho života vniesol zmysel už v skorom veku. Erik má 17 rokov, je juniorským [...]

CELÝ PRÍBEH