TATIANA KYSEĽOVÁ
VÝŽIVOVÝ ŠPECIALISTA

Tanya je známou trénerkou so zameraním predovšetkým na výživu. Jej fitness tvorbu si obľúbilo už viac než 20 000 ľudí na instagrame. Na svojej ceste často bojovala s negatívnym vzťahom k jedlu a pohybu a dnes ako profesionál odovzdáva svoje skúsenosti a know-how ďalej. Tanya pre vás točí aj videá na Youtube.

TANYA:

“Nikdy nezlyháš, pokiaľ to nevzdáš.”

Život každého z nás je tvorený našimi vlastnými rozhodnutiami. Na niektoré sme hrdí, iné naopak oľutujeme.. každé jedno nás však tvaruje a robí, tým kým sme dnes. Aby ste mi lepšie porozumeli budeme cestovať v čase ku mojím úplným začiatkom. Vyrastala som v malej dedinke pri Leviciach s názvom Starý Tekov, večne naháňajúca zvieratá, obklopená tromi bratrancami a bratom, ktorí ma toho veľa o ženských princípoch nenaučili. Za to ma ale naučili ako prežiť. Ako najmladšia, výkonnostne a vzrastovo najslabšia sa postupne začala tvarovať moja schopnosť vytrvať, nikdy to nevzdať a po plači vždy vstať.

K športu a pohybu som nikdy nebola vedená. Bola som skôr kreatívna duša o čom svedčí niekoľko obrazov, recitačných súťaží a 7 rokov základnej umeleckej školy úspešne zakončenej absolventskými skúškami v odbore klavír. Môj vzťah k pohybu a jedlu bol do tej doby neutrálny..

Počas posledných rokov základnej školy som začala vďaka kamarátke navštevovať volejbalový klub. Poviem vám úprimne, NEŠLO MI TO 😀 veľmi som neexcelovala ani nezapadala, čo mi spoluhráčky dali pocítiť a bohužiaľ to nebolo v pozitívnom slova zmysle. Keď sme deti nemáme ešte vyvinuté kritické myslenie a často krát si neuvedomujeme dopad svojich slov a činov. Bohužiaľ som si túto ,,úprimnosť,, rovesníkov zažila v značnej miere aj mimo volejbalu, čo výrazne ovplyvnilo osobnosť ktorú poznáte dnes. Vďaka tomuto zážitku som voči športu začala nadobúdať skôr negatívny vzťah.

Preskočíme o pár mesiacov neskôr, kde sa moja chlapčenská povaha prestala zhodovať s mojim výzorom. Objavili sa krivky, zvyšujúca sa váha a záujem o chlapcov. A tu prichádza prvé cielené vyhľadanie pohybovej aktivity s cieľom tvarovať postavu pomocou ZUMBY. Vplyvom minulosti sa zo mňa stala hanblivá, utiahnutá osobnosť a tak som cvičila v obývačke podľa videí z CDčka. Neskôr som vystúpila zo svojej komfortnej zóny a začala som chodiť aj na skupinové hodiny zumby v našej dedine.

Nezostalo to len pri pohybe a začala som siahať aj po rôznych diétach, ktoré určite do rúk 15 ročného vyvíjajúceho sa dievčaťa nepatria. Diétna kultúra ma sprevádzala od útleho detstva aj vďaka rodine, ktorá trpí nadváhou. Rôzne rozhovory o diéte, démonizovaní sladkostí, narážky a pripomienky na objem jedla a pohybovú aktivitu boli na dennom poriadku.“Vedela som“ (VÔBEC NIE) že v princípe by malo stačiť pridať pohyb a ubrať jedlo. A tak som nasledovala nezmyselné a deštruktívne rady a tipy z rôznych kníh a časopisov. Miesto postupných a udržateľných zmien som vždy volila extrémne a neudržateľné zmeny sľubujúce rýchle výsledky. Keď sa teraz pozerám na svoju „začiatočnú“ postavu neľutujem rozhodnutie začať ju meniť.. čo ma ale mrzí je aké kritické myšlienky a skreslená predstava o tom ako by som mala vyzerať ma sprevádzali na mojej ceste k tomu aby som „zapadla“.

Motiváciou ako chcem vyzerať sa stali najprv zumba inštruktorky z CDčiek. Neskôr sa vplyvom internetu otvoril úplne nový svet plný krásnych postáv dokonalých fitnesiek a Tatiana vedela, že chce viac.

Vďaka instagramu si veľa ľudí myslí, že dosiahne všetko HNEĎ a ĽAHKO. Myslíme si, že cesta za našou vysnenou postavou nebude náročná. Jediné čo často vidíme je fotka s hashtagom #HEALTHY a #FIT, dokonalá póza vyrysovaného brucha, vysoké čísla sledovateľov u tých „dokonalých“ dievčat, ktoré každý obdivuje. Myslíte si, že to pôjde ľavou zadnou, veď stačí robiť to isté čo ona a za 1-2 mesiace to dosiahnete aj vy. NIE.. týmto vás nechcem demotivovať, len som k vám úprimná. Určite to nebude také rýchle a jednoduché. Každé z tých dievčat má za sebou niekoľko mesiacov ak nie rokov driny, kalorických deficitov a možno ďalších vecí, o ktorých nemáme ani tušenia. Motivovať sa druhými je FAJN, buďte ale opatrní čím sa inšpirujete.

Čo mňa posunulo vpred bola myšlienka, že aj oni boli raz tam, kde som teraz ja, rozdiel je len v tom, že oni to nevzdali. A tak prišla prvá návšteva fitka v roku 2012 vďaka kamoške, ktorá chcela parťáčku. Neistota, hanba a strach bol tak silný, že vždy keď kamoška nemohla, jednoducho som nešla ani ja. Po pár týždňoch som sa prekonala a začala chodiť sama, uvedomila som si, že sa mi v posilňovni neskutočne páči a aj keď som z 90% netušila čo vlastne robím, nikto mi nedal pocítiť, že som nemožná ako v minulosti na volejbale. Každý v gyme riešil len sám seba. Moja duša bola skutočne šťastná. Napriek tomu neboli moje začiatky vôbec jednoduché.

Časom som oslovila niekoľko trénerov, vyskúšala veľa stravovacích smerov a výrazných NEzmyselných obmedzení. Aj napriek minimálnym fyzickým zmenám, ktoré ma v tej dobe trápili najviac.. dochádzalo k úplnej transformácií mojej psychiky. Začala som v sebe budovať naozaj silnú vytrvalosť, zodpovednosť a bojovnosť.

V tomto období sa začal vďaka mojej nevedomosti a prílišnému porovnávaniu sa s druhými kolobeh výrazných obmedzení a kalorických deficitov. Ďalšou motiváciu sa stal v roku 2014 sen, zasúťažiť si v bikini fitness. Tréner ma upozornil, že bude potrebná úplná oddanosť, tvrdá práca a minimálne 2 roky, aby som vybudovala slušnú formu. A tak som budovala aj napriek tomu, že zmeny prichádzali asi tak ,,rýchlo,, ako balíčky z aliexpressu. Presne v tomto období začali prichádzať negatívne myšlienky. Som tučná, mám obrovské neprirodzene vytŕčajúce spodné brucho, som nízka, žiadne svaly, nejem dostatočne ,,zdravo,, nech už som to vtedy definovala akokoľvek od pestrej vyváženej a striedmej stravy to malo ďaleko a pomaly ale isto som začala byť posadnutá. Posadnutá zdravým jedlom charakterizovaným prísnymi pravidlami, vylúčením všetkého nezdravého. Úplne ma to ovládlo. Všetky ostatné záujmy šli bokom. Negatívne to ovplyvnilo moje ďalšie dospievanie.

Vďaka nedostatočnej nutričnej gramotnosti som vtedy ani netušila, že na rast svalovej hmoty nestačia len 3 potraviny, že kvôli dlhodobo nízkym kalóriám sa dostávam do „núdzového stavu“. (adaptívnej termogenézy, telo začína pociťovať nebezpečenstvo, spúšťa obranné mechanizmy, narušuje hormonálne rozpoloženie, kvalitu spánku regenerácie a psychickú pohodu)

Hnala som za chudnutím, za svojou vysnívanou postavou a krásnym plochým bruškom. Ani za NIČ som nevedela pochopiť, že to asi robím zle a dlhodobo udržateľná zmena si vyžaduje čas. 14 dňový detox? Low carb? Mačingová? Stravovanie podľa krvných skupín alebo diéta podľa znamenia v zverokruhu (TOP). Nech to bolo čokoľvek a znelo to akokoľvek nadprirodzene, išla som do toho. Vidina rýchleho chudnutia bola vždy silnejšia ako racionálne uvažovanie. Mesiac diéty -4kg.. natešená Tatiana ALE hormonálne problémy, únava, prejedanie sa, negatívny vzťah s jedlom, podráždenosť, depresie, výčitky a následné pribratie 6kg. A takto vyzerala realita mojich 7mich rokov – ZAČAROVANÝ KRUH.

Ak robíš čokoľvek z hore spomenutého – zmeň to. HNEĎ. Neubližuj si. Dnes už vieme, že to celé môže fungovať citlivejšie. Neopakuj zbytočne moje chyby.

Medzi časom som vyštudovala strednú priemyslovku so zameraním na strojárstvo. Logika je síce pekná vec, ale postupom času som sa začala zdravému životnému štýlu a fitness venovať tak intenzívne, že sa moja vášeň voči strojárstvu a vidina budúcnosti v tomto smere takmer úplne vytratila.
 
Silové tréningy a výživa boli veci, ktoré ma časom začali veľmi zaujímať.. až začala vznikať túžba študovať tento odbor podrobnejšie. Rodina a výhliadka snubnej budúcnosti v IT smere ma však donútili ísť na výšku, ktorú som ani nechcela. Hneď po prvej prednáške na STU som vedela že toto nie je nič pre mňa a tak som sa rozhodla odísť zo školy, ktorá sľubovala dobrý plat a úspešnú kariéru.
 
V roku 2017 som sa stala trénerkou 1. stupňa v kulturistike, fitnes a silovom trojboji. Presne to bol moment, kedy som si uvedomila, že nadobúdanie týchto vedomostí ma baví a je to naozaj smer ktorým sa chcem vybrať. Začala som navštevovať ďalšie kurzy a rozhodla som sa začať študovať odbor výživa ľudí na Slovenskej poľnohospodásrkej univerzite v Nitre. Na pozadí sa stále odohrával kolobeh chudnutia a priberania.
Ten najviac uletel v roku 2017 vďaka work and travel programu v USA. Nové prostredie, jedlo, ľudia spôsobili, že som odhodila všetky svoje pravidlá, obmedzenia a začala dobiehať. Dobiehať všetky tie roky diétovania a zakazovania. Začala som sa prejedať. Predstavte si, že sa topíte, vaše pľúca prosia o viac vzduchu, vy ste ale presvedčení že musíte a dokážete vydržať ešte dlhšie a tak sa prekonávate. Následne sa vynoríte a niekoľko minút lapáte po vzduchu. Chvílu trvá kým vaše telo pochopí, že je opäť v bezpečí. Táto chvíľa trvala skoro 2 mesiace a stála ma +15kg. Jedného dňa sediac na sedačke v USA, som si po ďalšej epizóde prejedenia (a.k.a. cheat dayu) uvedomila, že to zachádza priďaleko a takto už ďalej nechcem fungovať.
 
Po návrate domov som oslovila ďalšieho trénera. Začala čerpať info z dôveryhodných zdrojov a nahrádzať svoje presvedčenia správnymi informáciami. Konečne som pochopila princíp kalorického deficitu, samotné kalórie, makrá, našla druh stravovania, ktorý mi vyhovuje a hodí sa do môjho životného štýlu.
 
V Amerike sa stala ešte jedna vec, ktorá úplne zmenila trajektóriu môjho života. Počas cestovania pred návratom domov som v Los Angeles navštívila Golds gym a vďaka zásahu osudu stretla svoju obľúbenú youtuberku. Youtube bola platfroma vďaka ktorej som sa naučila anglicky a uverila, že aj napriek presvedčeniu okolia a slovám ,,si len dievča z dediny,, dokážem naozaj čokoľvek, čo si dokážem predstaviť. Po 15 minútovom rozhovore s Emily Hayden som konečne pochopila, že nikdy nebola chyba v ostatných ale vo mne. Uvedomila som si, že väčšinu môjho života ma sprevádzali slová menej cennosti, nepekné urážky, nepodporné a demotivujúce slová, ktorým som uverila a prijala ich ako svoju realitu.
Od toho dňa, som si začala svoju realitu písať sama, bez ohľadu na pripomienky okolia. Rozhodla som sa podeliť o svoje skúsenosti, šíriť tie pravdivé informácie, filozofiu a pozitivitu nie len za pomoci, už vtedy existujúceho účtu na IG pod názvom tanyasfitlife.. ale aj videí cez YouTube, pomocou ktorých som začala šíriť svoj odkaz: „VYTRVALOSŤOU A KONZISTENCIOU DOKÁŽEŠ ČOKOĽVEK, LEN TO NEMÔŽEŠ VZDAŤ!“

A tak sa dostávame k dnešnému dňu. K Ing. Tatiane, coachke a nutričnej poradkyni, ktorá neustále pracuje na svojom fyzicky a psychicky zdravo fungujúcom tele.

Po ukončení vysokej školy som odsunula osobné trénerstvo na druhú kolaj a začala väčšinu svojej energie venovať poradenstvu vo výžive, keďže stále medzi nami koluje veľa mýtov, ktorým ľudia veria. Pri poradenstve sa NEvenujem len redukcií tuku, ale aj ceľkovému zdraviu a náprave vzťahu s jedlom. S klientkami dnes často komunikujeme a pracujeme na ich cieľoch veľmi citlivo aby sa vyvarovali mojím chybám v začiatkoch.

Počas tejto cesty som spoznala aj členov JTG teamu, za ktorými stojí oveľa viac ako sa na prvý pohľad môže zdať. Za každým stojí silný príbeh a chuť odovzdávať ďalej cenné skúsenosti. Je mi cťou byť súčasťou tejto výnimočnej rodiny. Pretože práve slovo RODINA.. s ňou máte pocit, že máte pod nohami pevné základy, ste tým, kým ste a stojíte hrdo.Ak ste sa dostali až sem pochopíte, že bez ohľadu na to koľko chýb na svojej ceste urobíte iba vy sami sa rozhodnete byť tým, kým ste dnes. Vyznie to divne ale budem navždy vďačná za túto krutú 9 ročnú cestu. Viete čo ÁNO, trvalo to večnosť, ÁNO nebolo to ľahké, ale jednu vec som robila fakt dobre, nikdy som neprestala veriť, že to celé raz klikne do seba.

Môj cieľ je jednoduchý: Pozitívne ovplyvňovať životy druhých. Mojou filozofiou nie je len zdravé dobre vyzerajúce telo, ale aj celková psychická pohoda. Rada motivujem a inšpirujem druhých pomocou mojich vedomostí a vášne, ktorú pre fitnes a zdravý životný štýl mám. Moje motto znie:

〝You never fail, until you stop trying!〞

ĎALŠÍ JTG ATLÉTI

ANDY ŠTĚCHOVÁ

Andy svojím fitness životným štýlom denne inšpiruje desaťtisíce ľudí na internete. Efektívne zabojovala s poruchami [...]

CELÝ PRÍBEH
ŠTEFAN PETRŽALA

Proste Pišta. Je profesionálnym fitness trénerom a zakladateľom fitness inštitútu v Skalici. Svoju odbornosť pretavuje [...]

CELÝ PRÍBEH
ERIK BENIKOVSKÝ

Do svojho života vniesol zmysel už v skorom veku. Erik má 17 rokov, je juniorským [...]

CELÝ PRÍBEH